Uutinen

Viisi asiaa, jotka virvoitusjuomaverosta on hyvä tietää

Julkaistu:

Eduskunnassa käsitellään parhaillaan ehdotusta virvoitusjuomaveron korotuksesta. Jos ehdotettu kuusiportainen veromalli menee sellaisenaan läpi, virvoitusjuomien verotus kiristyy Suomessa kaikkein ankarimmaksi Euroopassa. 

Nämä viisi asiaa verosta on hyvä tietää:

🧋Virvoitusjuomavero kiristää suomalaisen juomateollisuuden kilpailutilannetta kansainvälisiin toimijoihin verrattuna, ja hintakilpailussa ulkomaiset toimijat voittavat. Suomen korkea virvoitusjuomavero on jo johtanut kotimaisen tuotannon ja työpaikkojen vähenemiseen. Veron kiristäminen entisestään lisää halpatuontia kotimaisen tuotannon kustannuksella.

🧋Virvoitusjuomavero lisää yritysten hallinnollista taakkaa ja kustannuksia, mikä vaikeuttaa erityisesti pienten valmistajien toimintaa. Juoma-ala on kohtaamassa myös EU:n uuden pakkaussääntelyn aiheuttamat investointitarpeet.

🧋Juomien tuotanto on pienentynyt Suomessa kahdeksan prosenttia viimeisen viiden vuoden aikana. Kotimaisen tuotannon väheneminen on näkynyt työpaikkojen menetyksinä.

🧋Virvoitusjuomaveron korotuksen aiottu voimaantuloaikataulu on epärealistinen, sillä juomia valmistava teollisuus ja niitä myyvä kauppa neuvottelevat hinnoista useita kuukausia etukäteen eikä veronkorotuksiin valmistautumiseen jää riittävästi aikaa. Yritykset joutuvat myös suunnittelemaan tuotantoaan pitkälle tulevaisuuteen. Veromuutoksen riski jää valmistavan juomateollisuuden kannettavaksi.

🧋Veroja korotettaessa on kohtuullista, että mahdolliset korotukset toteutettaisiin vaiheittain ja riittävän pitkällä siirtymäajalla, jotta yritykset ehtivät sopeutua muutoksiin. Esimerkiksi Isossa-Britanniassa käytettiin porrastetussa veromallissa kahden vuoden siirtymäaikaa.

Lisätietoja

Jaa artikkeli

Ajankohtaiset aiheet tarjottimella

Uutiskirjeemme kertoo elintarvikealan tärkeimmät kuulumiset