Yhteystiedot ja henkilöstö

Liiton yh­teys­tie­dot

Elintarviketeollisuusliitto ry
PL 115 (Pasilankatu 2, 5. krs), 00241 HELSINKI

 

Puhelin 09 148 871
Yleinen sähköposti etl@etl.fi

Henkilöstön yhteystiedot

  • Eero Alaluusua

    Valmiuspäällikkö

    eero.alaluusua@etl.fi

    050 326 7888

    Elintarviketeollisuuspooli, huoltovarmuus, varautuminen.

  • Antti Hakala

    Neuvottelujohtaja

    antti.hakala@etl.fi

    040 359 3106

    Työsuhdeneuvonta työsuhdeasioissa ja kaikissa alan työehtosopimuksissa. Erityisesti elintarvikealojen, liha-alan, panimoiden ja virvoitusjuomatehtaiden sekä elintarvikealojen automiesten työehtosopimukset. Työoikeudelliset koulutukset, erimielisyydet ja oikeudenkäynnit, palkkatilastot.
    Johtajan varahenkilö, työmarkkina-asiat.

  • Jukka Ihanus

    Yhteiskuntasuhdejohtaja

    jukka.ihanus@etl.fi

    050 463 9929

  • Bate Ismail

    Ekonomisti

    bate.ismail@etl.fi

    040 526 0942

    Elintarviketeollisuuden talouskatsaus, analyysit ja laskelmat. Kaupallinen ohjausryhmä, logistiikkaryhmä.

  • Tarja Julmala

    Johdon assistentti

    tarja.julmala@etl.fi

    040 563 9645

    Toimitusjohtajan assistentti, ETL:n hallinnon kokousjärjestelyt, johtoryhmän avustaminen, tapahtumat ja matkajärjestelyt.

  • Maiju Korhonen

    Johtava asiantuntija

    maiju.korhonen@etl.fi

    050 359 6766

    Koulutus, osaaminen, alan vetovoima, osaava työvoima, maahanmuutto.

  • Riikka Korolainen

    Johtava asiantuntija

    riikka.korolainen@etl.fi

    050 3558 177

    Digitalisaatio ja data

  • Mikko Käkelä

    Toimitusjohtaja

    mikko.kakela@etl.fi

    040 560 7569

  • Maarit Leppänen

    Neuvottelujohtaja

    maarit.leppanen@etl.fi

    040 548 2734

    Työsuhdeneuvonta työsuhdeasioissa ja kaikissa alan työehtosopimuksissa. Erityisesti leipomotyöntekijöiden, meijerityöntekijöiden, elintarviketeollisuuden toimihenkilöiden sekä meijereiden erikoiskoulutuksen saaneiden ja teknisten toimihenkilöiden työehtosopimukset. Työoikeudelliset koulutukset sekä erimielisyydet ja oikeudenkäynnit.

  • Satumaija Levón

    Johtaja

    satumaija.levon@etl.fi

    040 752 8537

    Ilmasto- ja ympäristölainsäädäntö, vastuullisuuslainsäädäntö, kiertotalous-, energia- ja pakkausasiat.

  • Miska Linna

    Työmarkkina-asiantuntija

    miska.linna@etl.fi

    050 355 4634

    Työsuhdeneuvonta työsuhdeasioissa ja kaikissa alan työehtosopimuksissa. Erityisesti elintarvikealojen, liha-alan, panimoiden ja virvoitusjuomatehtaiden sekä elintarvikealojen automiesten työehtosopimukset.
    Työoikeudelliset koulutukset, erimielisyydet, oikeudenkäynnit.

  • Hannele Mayer-Pirttijärvi

    Viestintäpäällikkö

    hannele.mayer-pirttijarvi@etl.fi

    +358 40 757 2379

    Päivittäisviestintä, Uutiskattaus, yhteydet mediaan

  • Samuli Nissilä

    Työmarkkina-asiantuntija

    samuli.nissila@etl.fi

    040 821 1753

    Työsuhdeneuvonta työsuhdeasioissa ja kaikissa alan työehtosopimuksissa. Erityisesti leipomotyöntekijöiden, meijerityöntekijöiden, elintarviketeollisuuden toimihenkilöiden sekä meijereiden erikoiskoulutuksen saaneiden ja teknisten toimihenkilöiden työehtosopimukset.
    Työoikeudelliset koulutukset, erimielisyydet, oikeudenkäynnit.

  • Mari Raininko

    Toimialapäällikkö

    mari.raininko@etl.fi

    050 479 5476

    Maatalousalan erityiskysymykset, EU-maatalouspolitiikka, biodiversiteetti. Kasvisteollisuusyhdistys, Kauppamallastamojen yhdistys, Kauppamyllyjen yhdistys, Rehuteollisuusyhdistys, Tärkkelysteollisuusyhdistys, Viljakauppiaitten yhdistys, Öljykasvituoteyhdistys.

  • Suvi Rinta-Kiikka

    Viestinnän asiantuntija

    suvi.rinta-kiikka@etl.fi

    040 754 0862

    Päivittäisviestintä, jäsenviestintä

  • Anne Somer

    Johtaja

    anne.somer@etl.fi

    050 345 2134

    Työelämä, työmarkkinat, työvoiman saatavuus, koulutus ja osaaminen. ETL:n johtoryhmän jäsen.

  • Ma­ri­ka Säy­ne­vir­ta

    Johtava asiantuntija, EU-asiat

    marika.saynevirta@etl.fi

    040 736 2077

    Kauppapolitiikka, EU:n maatalouspolitiikka, EU-vaikuttamisen koordinointi, kasvu, vienti. Luonnontuoteteollisuusyhdistys, Makeis- ja keksiteollisuusyhdistys, Suomen Meijeriyhdistys.

  • Marleena Tanhuanpää

    Johtaja

    marleena.tanhuanpaa@etl.fi

    040 528 2207

    Elintarvikelainsäädäntö, ravitsemus, T&K, Elintarvikepäivä, Elintarvikkeiden Tutkimussäätiö, Elintarvikelainsäädäntötoimikunnan, hyvinvointiryhmän ja tutkimustoimikunnan sihteeri. Kahvi- ja paahtimoyhdistys. Valmisruokateollisuusyhdistys (toistaiseksi).

  • Otto Vara

    Toimistoassistentti

    otto.vara@etl.fi

    040 500 3096

    Kokous-, tapahtuma- ja matkajärjestelyt​, aulapalvelut, muut toimistotyöt. Jäsentietojärjestelmä, kokoustekniikka, IT-lähituki.

  • Terhi Virtanen

    Toimialapäällikkö

    terhi.virtanen@etl.fi

    050 421 0820

    Elintarvikelainsäädäntö, kemiallinen elintarviketurvallisuus. Lastenruokayhdistys, Mausteyhdistys ja Suomen Liha- ja siipikarjateollisuusyhdistys.

  • Tiina Virtanen

    Hallintopäällikkö

    tiina.virtanen@etl.fi

    050 368 6961

    Jäsenasiat, HR- ja taloushallinto, ICT-asiat​ ja muut hallinnolliset tehtävät.