Uutinen

Elintarvikemarkkinalain uudistus hyväksyttiin – nyt katse vaikutuksiin

Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta

Julkaistu:

Kuva: Hanne Salonen / Eduskunta

Eduskunta on hyväksynyt yksimielisesti elintarvikemarkkinalakiin esitetyt muutokset (HE 36/2026).

Uudistuksen tavoitteena on edistää elintarvikemarkkinan toimivuutta vahvistamalla heikomman osapuolen suojaa sekä tavarantoimittajan asemaa sopimuskumppanina. Kokonaisuus kehittää elintarvikemarkkinoita oikeaan suuntaan, mutta lakimuutoksen todellisia vaikutuksia ruokaketjun reiluuteen on edelleen seurattava.

Neuvotteluvelvoite poikkeuksellisten olosuhteiden vuoksi

Elintarvikemarkkinalakiin lisätään säännös, joka velvoittaa sopimuksen vahvemman osapuolen neuvottelemaan sopimuksen sisällöstä uudelleen heikomman osapuolen pyynnöstä, jos poikkeukselliset olosuhteet sitä edellyttävät. Näin mahdollistetaan reagoiminen äkillisiin ja yllättäviin shokkeihin.

Kaupallisten kostotoimien kieltoon täsmennyksiä

Tavarantoimittajan suojaa vahvistetaan säätämällä kaupallisia kostotoimia koskevasta kosto-olettamasta. Eli jos elintarvikemarkkinavaltuutettu tai tuomioistuin voi olosuhteiden perusteella olettaa ostajan ryhtyneen kostotoimiin, ostajan tulee oletuksen kumoamiseksi osoittaa, ettei kyse ole kostotoimesta.

Kiellon vastaisesta kostotoimesta voi olla kyse esimerkiksi tilanteessa, jossa ostaja poistaa valikoimastaan tietyn tavarantoimittajan tuotteita tai lopettaa niiden markkinoinnin sen seurauksena, että kyseinen tavarantoimittaja ilmoittaa ostajan epäillyst lainvastaisesta menettelystä viranomaiselle.

Neuvotteluvoiman väärinkäyttö kiellettiin

Lakiin lisätään myös neuvotteluvoiman väärinkäytön kielto. Ostaja ei saa käyttää neuvotteluvoimaltaan merkittävästi heikompien tavarantoimittajien kannalta kohtuutonta sopimusehtoa. Pykälää ei sovelleta yksittäisen tavarantoimittaja ja ostajan väliseen sopimukseen eikä vastikkeen määrää.

Näin lakia valvova elintarvikemarkkinavaltuutettu voisi puuttua nykyistä tehokkaammin sellaisiin heikomman osapuolen kannalta haitallisiin sopimusehtoihin ja kauppatapoihin, joita ei ole nimenomaisesti kielletty elintarvikemarkkinalain tietyllä pykälällä.

Kaupan omien tuotemerkkien suosiminen kiellettiin

Elintarvikemarkkinalakiin sisältyy jatkossa sääntelyä liittyen kaupan omiin tuotemerkkeihin eli niin sanottuihin Private label –tuotteisiin (PL-tuotteet). Lakiin sisältyy kielto suosia ostajan eli kaupan omia tuotemerkkejä esimerkiksi hyllysijoittelussa.

Säännöksen mukaan, jos tavarantoimittaja on neuvotteluvoimaltaan ostajaa heikommassa asemassa, ostajan on otettava huomioon tavarantoimittajan ostajalle myymiin elintarvikkeisiin liittyvät edut, kun nämä tuotteet kilpailevat kaupan omien merkkien kanssa. Lisäksi lakiin sisältyy kielto edellyttää omien tuotemerkkien valmistusta brändituotteiden valikoimaan pääsyn ehtona.

Kyse ei ole kaupan omien tuotemerkkien kieltämistä tai niiden käytön rajoittamista määrällisesti. Elintarvikemarkkinalain muutosten tarkoituksena on luoda reilut pelisäännöt kaupan omien merkkien valmistukseen.

Liikesalaisuuksien suojaa vahvistettiin

Lakimuutos vahvistaa tavarantoimittajien liiketoimintaa koskevien tietojen suojaa. Uudistuksella kielletään ostajaa edellyttämästä tavarantoimittajalta tietoja reseptiikasta, teknisistä ohjeista, kustannusrakenteesta tai tuotantotavoista, jos ne eivät ole tarpeen sopimuksen tarkoituksen toteuttamiseksi tai sääntelyn vaatimusten täyttämiseksi.

Tarkoituksena on parantaa tavarantoimittajan liikesalaisuuksien suojaa, ehkäistä tarpeettomista tietopyynnöistä aiheutuvaa kustannustaakkaa ja kannustaa yrityksiä investoimaan tuotekehitykseen.

Vaikutusten seurantaan tarvitaan rahoitusta

Eduskunta pitää välttämättömänä lain toimeenpanon ja vaikutusten arvioimisen kannalta, että PL-tuotteiden tuoteryhmäkohtaista osuutta elintarvikemarkkinoiden kokonaismyynnistä ja kotimaisuusastetta sekä keskimääräisiä hintamarginaaleja seurataan ja niistä tuotetaan julkaistua tietoa.

Olisi tärkeää, että rahoitus tarvittavaan tilastointiin varmistetaan ensi vuoden talousarvioon, jotta lain vaikutuksia, esimerkiksi tuontiin, voidaan seurata ja valtuutettu saisi tietoa kustannusmuutoksista poikkeuksellisia olosuhteita koskevaa pykälää koskien.

Lait tulevat voimaan 22. kesäkuuta 2026 ja vanhat sopimukset on saatettava uuden lain mukaiseksi marraskuun 2026 loppuun mennessä.

Elintarvikemarkkinamarkkinavaltuutettu laatii ohjeistuksen uudesta laista ja järjestää webinaareja uudistukseen liittyen. Näiden osalta lisätietoa on löydettävissä myöhemmin valtuutetun kotisivulta.

Lisätietoja

Jukka Ihanus

Yhteiskuntasuhdejohtaja

Jaa artikkeli

Ajankohtaiset aiheet tarjottimella

Uutiskirjeemme kertoo elintarvikealan tärkeimmät kuulumiset