Elintarviketeollisuusliiton jäsenyritykset voivat ehdottaa stipendejä voi seuraavat kriteerit täyttäville opiskelijoille:
- Ammatillisten oppilaitosten elintarvikealaan jollain tavalla liittyvästä koulutusohjelmasta ammatilliseen perustutkinnon, ammattitutkinnon tai erikoisammattitutkinnon suorittaneelle
- Ehdokkaan tulee olla suorittanut osan opintoihinsa sisältyvästä työssäoppimisjaksosta (koulutus- tai oppisopimus) Elintarviketeollisuusliitto ry:n jäsenyrityksessä ja yrityksen tulee olla stipendin hakija
- Ehdokkaan tulee lisäksi olla osoittanut yrityksessä tapahtuneen työssäoppimisen aikana innovatiivisuutta ja/tai ammatillista kehittymistä. Myös muu opintomenestys voidaan huomioida stipendiä myönnettäessä.
- Ehdokkaan opintojen ja tutkinnon tulee olla viimeistelyvaiheessa ja valmistumisen tulee toteutua vuoden 2025 loppuun mennessä. Aiemmin tai myöhemmin valmistuneita ei voida huomioida.
Stipendin suuruus on 500 euroa/opiskelija.
Hakuaika päättyy 5.12.2025 klo 12.
Täytä hakulomake ETL:n jäsensivuilla.
Katso tästä, keitä palkittiin stipendein keväällä!